Mnoho užitečných informací najdete také v našem BLOGU. Technické dotazy: Bedřich Ellmrich, +420 608 982 007

Prkénko zalité pryskyřicí - jak na to?

Výrobků z epoxidové pryskyřice je celá řada. Stůl z pryskyřice, konferenční stolek z pryskyřice, nábytek z pryskyřice nebo menší dekorace a předměty denní potřeby, jako třeba servírovací prkénko z pryskyřice. Epoxidová pryskyřice má svůj úspěch a slávu na slunci a čím dál více lidí s pryskyřicí pracuje.

Na téma dřevo a pryskyřice připravujeme řadu workshopů, jen co se bude možné zase scházet.  

Prkénko zalité pryskyřicí - postup

V první řadě si připravíme formu. Polypropylenová forma se dá koupit, kdo bude chtít jistě najde. My si vyrobíme vlastní. Z dřevotřísky potažené laminem, najdete ji pod označení LTD, si sestavíme "vaničku", tedy naší formu. Hrany a spodní část sešroubujeme tak, aby je bylo možné opět rozšroubovat (odformovat). Tím nám vznikne forma, tvar a velikost je na vašem záměru, ve které budeme zalévat pryskyřicí dřevěné díly.

Když máme formu na prkénko z pryskyřice sešroubované, přichází na řadu silikon. Tím je potřeba formu dokonale utěsnit. Spáry formy natřeme silikonem a prstem namočeným ve vodě s trochou Jaru uhladíme tak, aby se rozprostřel silikon do všech koutů a míst, kde by mohla pryskyřice protékat. Utěsnění formy je důležitý krok a doporučuji jej nepodceňovat. Spousta začátečníků s pryskyřicí by vám mohla vyprávět, jak se snažili zachránit, co už nešlo. Pryskyřice je tekutina... a ta když si najde mezeru, třeba jen nepatrnou, tak věřte, že proteče. A budou to vyhozené peníze a ztracený čas.

 

 

Základní fakta, které potřebujete vědět o práci se dřevem a pryskyřicí.

Dřevo musí být vysušené na hodnotu vlhkosti 8-10% minimálně.

Změřit se to dá měřidlem vlhkosti na dřevo, dá se někdy koupit i v Lidlu.

Dnes je již v prodeji dřevo, které je takto vysušené.

Vysušit dřevo je na roky, ale dá se i v sušičce na dřevo - kdo má v okolí truhláře, může se zkusit domluvit.

 

PENETRACE

Dřevo se musí nejdříve penetrovat, aby se uzavřel povrch a nevypouštělo bubliny vzduchu do pryskyřice.

Když bude schnout silikon, můžeme zatím dřevo napenetrovat. Penetruji přímo penetrací, která schne cca 2 - 3 hodiny. Můžeme penetrovat i přímo pryskyřicí, ale bude to schnout podle druhu pryskyřice, s kterou budeme pracovat.

Podklad musí být suchý, čistý bez prachu a nečistot. Smíchejte složku A se složkou B v hmotnostním mísícím poměru 100:26.

Tuto směs následně smíchejte v hmotnostním mísícím poměru 100:50 s vodou. Tím vznikne penetrační nátěr. Takto naředěný nátěr necháme cca 15 minut odstát, a až
poté jej aplikujeme štětcem, válečkem, jak je vám libo. Můžeme urychlit schnutí penetrace horkovzdušnou pistolí. Doporučuji natřít minimálně dvakrát. Poté štetec opláchneme vodou nebo v technickém lihu a můžeme ho používat nadále opakovaně.

Doba zpracovatelností penetračního nátěru je cca 30 - 60 minut (záleží i na okolní teplotě a smíchaném množství). Penetrační nátěr má po smíchání formu bílé tekutiny, která po nanesení na dřevo během 30 minut zprůhlední a vsákne se do podkladu.

 

Po důkladné přípravě můžeme začít s odléváním pryskyřice. Spočítáme si, kolik pryskyřice budeme potřebovat jednoduchým vzorečkem pro objem. Změříme strany formy A, B, C. Vzorec pro výpočet objemu je AxBxC. Výsledek ještě vynásobíme 1,3 a vyjde nám hmotnost pryskyřice, kterou budeme potřebovat na vylití servírovacího prkna.


MÍCHÁNÍ PRYSKYŘICE

 

Do různých nádob si připravíme složky pryskyřice dle poměru uvedeného návodu konkrétního druhu pryskyřice.

Já použila Alto, kde mísící poměr je 100:30

kde 100 dílů je složka A - pryskyřice

a 30 dílů je složka B – tvrdidlo.

Jednoduše, když odvážím 400g složky A pryskyřice budu k tomu potřebovat 120g složky B tvrdidla.

- odvážíme potřebné množství složky A

- odvážíme potřebné množství složky B

 

Chceme-li použít  metalické prášky nebo pigmenty do pryskyřice, přimícháme potřebné množství do složky A a důkladně promícháme.

Poté smícháme obě složky dohromady a důkladně promícháme. Mícháme několik minut, aby se obě složky propojily v jednu. Jak poznat dobře rozmíchanou pryskyřici učím na workshopech. Je to nejdůležitější část procesu výroby čehokoliv z pryskyřice. Když promícháte málo, pryskyřice nevytvrdne,bude lepkavá na dotyk a bude mít spoustu vad. Míchejte 2-3 minuty, důkladně ode stěn a dna (pryskyřice musí být s tvrdidlem řádně promíchaná). Poté celou smíchanou směs přelejeme do jiné nádoby, nevyškrabáváme zbytky z předešlé nádoby a ještě jednou promícháme. Máme tak jistotu, že jsme opravdu dobře promíchali obě složky dohromady.

Připravíme si

Sítko pro filtrování a odvzdušnění a přes něj budeme pomalu nalévat pryskyřici do naší formy.


- teplota zpracování (míchání, odlévání) nesmí klesnout pod 20 st. Celsia

- během vytvrzení nesmí dojít k výkyvům teploty - negativní vliv na vytvrzený povrch

 

Po vytvrzení je potřeba finální úprava. Návod na broušení a leštění epoxidové pryskyřice najdete v našem dalším článku.

 

V případě potřeby se na nás neváhejte obrátit.


praskyřice alto

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení