Mnoho užitečných informací najdete také v našem BLOGU. Technické dotazy: Bedřich Ellmrich, +420 608 982 007

Silikonové formy na odlévání

IMG_20200831_090638Na šperky z pryskyřice a mnoho dalších výrobků existuje celá řada silikonových forem, které se dají zakoupit a jejich výrobce vymýšlí různě tvary a velikosti. Pokud jste však kreativnější, budete přemýšlet o vlastních tvarech, které si budete chtít vyrobit. Ukážeme Vám, že jak je to snadné a vy sami si vyrobíte silikonovou formu právě takovou, jakou budete chtít.

Výchozím materiálem pro výrobu silikonové formy je dvousložkový silikon na formy. Tento silikon na formy nabízí tři základní stupně tuhosti a označujeme je stupnicí  Shore. Nejměkčí, takový, který se dá i ze snímaného výrobku "svléknout" má tvrdost 20 Shore. Tvrdost 30 Shore je střední a vhodná na nejširší použití a 40 Shore je doporučený pro větší formy - lépe drží tvar. Tyto silikony mají dvě složky a míchají se v poměru 100 : 100. 

Pojďme si ukázat jak vyrobit formu na pryskyřici ve tvaru kamínku.  

Budeme potřebovat: 

jednorázové kelímky, váhu, vlhčené ubrousky, kámen jehož tvar budeme snímat, nůžky

Jak budeme postupovat:

Nejprve si připravíme silikon. Do nádoby, ve které budeme silikon na formy připravovat, si navážíme od každé složky stejné množství a důkladně promícháme. 

Takto připravený silikon na formy nalijeme do jednorázového kelímku do výšky cca 2 cm a necháme ho zcela vytvrdnout. Po jeho vytvrzení dolijeme druhou vrstvu a a tentokrát něž silikon vytvrdne do ní usadíme náš kamínek.

Po vytvrzení druhé vrstvy silikonu na formy se zbavíme kelímku a vyjmeme naší silikonovou formu.

Takto vyrobená silikonová forma na pryskyřici je připravena pro odlití našeho kamínku, ale již z pryskyřice. Pomocí takto vyrobené formy lze vyronit přibližně 20 odlitků.

Růžena Kalendová