Mnoho užitečných informací najdete také v našem BLOGU. Technické dotazy: Bedřich Ellmrich, +420 608 982 007

Specializujeme se na pigmenty

Svítící prášky - fotoluminiscenční pigment

luminJak svítící prášek funguje?
Fotoluminiscenční pigment se vyrábí aktivací hlinitanu alkalických zemin vzácnými prvky. Tímto způsobem vyrobené barvivo je schopno opakovaně absorbovat světelnou energii, následně ji uchovat a v podobě světelného záření nepřetržitě vyzařovat až po dobu několika hodin.

Jak dlouho svítící prášek svítí?
Doba svícení je závislá kvalitě svítícího prášku, době a intenzitě po jakou je svítící prášek vystaven světlu.

Jak dlouho svítící prášek vydává svůj svítící efekt?
Fotoluminiscenční pigmenty mají životnost několika tisíc cyklů nabití a vybytí. Jejich živostnost je více jak 20 let.

Jaké jsou barvy svítícího prášku a barvy vydávaného světla?
Fotoluminiscenční pigment - se vyrábí v několika barevných odstínech a vydává různé barvy světla. 

Jaká je potřeba intenzita světla pro nabití svítícího prášku?
Denní světlo.

Jak velký je svítící prášek?
Fotoluminiscenční pigment je jemný a rozměr zrna je udáván v mikronech. Rozsah zrnitostí se pohybuje od 5 do 75 µm (mikronů).

Jaké množství svítícího prášku použít?
Fotoluminiscenční pigment se používá v různých koncentracích v závislosti na požadovaném jasu a délce trvání svítícího efektu. Řiďte se vždy doporučením výrobce hmoty, do které svítící prášek přidáváte. Například do licí pryskyřice je doporučené množství pro přidání svítícího prášku 10 – 20%. Pozor na technický údaj, kdy s větším množstvím přidání svítícího prášku dochází ke změně technických, hlavně pevnostních parametrů epoxidové pryskyřice. 

Do jakých materiálů lze svítící prášek přidat?
Fotoluminiscenční pigment je možné přidávat do licí pryskyřice, plastu, laku a dalších transparentních materiálů. !!! Svítící prášek nebude vydávat světlo v tmavých neprůhledných materiálech.

Jaká jsou zdravotní hlediska?
Svítící prášek je neškodný pro člověka a životní prostředí. Neobsahuje žádné toxické nebo radioaktivní prvky.

 

Na kovové prášky do licí pryskyřice je kladen nejvyšší důraz. Při jejich používání, protože jsou vyráběny mletím různých kovů a tady víc, než kdy jindy je potřeba dbát na respirátor. Mají jinou hustotu než pigmenty do pryskyřice. Kovový prášek licí pryskyřici vyplní, zatím co metalické prášky ji jen obarví. Kovový prášek se používá při tvorbě nejrůznějších dekorací jako jsou obrazy, etažéry, nebo při zpracování výplně fošen jídelního stolu. Kovové prášky, když se smíchají s licí pryskyřicí úplně jí prosytí. To znamená, že se pryskyřice stane neprůhlednou. Jsou vyhledávané právě pro plné prosycení epoxidové pryskyřice.
Pro truhláře:
Jste truhlář a vyrábíte stoly s epoxidovou pryskyřicí? Pak určitě sáhnete po jedné z barev kovových prášků. Hliníkový prášek je nenahraditelný, jeho kouzla v pryskyřici si musíte zažít. Nejde o to natočit to na video a jen se dívat, jde o to tu změnu v pryskyřici vidět na vlastní oči. Je to návykové :).
Křišťálová pryskyřice, epoxidová pryskyřice všechny pryskyřice mají své kouzlo ve spojení kovových prášků - desingové výrobky z pryskyřice jako jsou etažéry, svatební sklenice, podtácky, různé držáky na víno, hodiny, servírovací tácy, obrazy.
Je toho spoustu co z epoxidové pryskyřice a kovových prášků můžete vyrobit.
 
 

Slídové prášky do pryskyřice mají spoustu Kategorií. V minulém příspěvku jsme porovnávali bílou barvu pigmentu, tak aby Vám nejvíce vyhovovala. Podívejte se v řadě bílé, kde pigment do pryskyřice se dá využít nejen na šperky, ale hlavní využití je na stoly. Specializujeme se na pigmenty do pryskyřice a chceme oslovit především silnou a širokou veřejnost v oboru truhlářství. Epoxidová pryskyřice pigment a její využití se stávají hitem dnešní doby, kdy kvůli pandemii jsou lidé nuceni pobývat doma, a tak si našli zájmy v odvětví pigment pro licí pryskyřice o kterém si spousta z nich ani nemyslelo, že je to tak úžasně uklidňující činnost, pigmenty a praškove barvy na lite pryskyřice se probarvují v max. 2% k úplnému prosycení. Doporučené je max.5%.

Řada multikolor je naší specialitou a proto jí věnujeme nejvíce prostoru. Barevné pigmenty a praškove barvy na lite pryskyřice začínají čím dál více být vidět v interiéru našeho domova. Jídelní stůl v barevném provedení tak, aby doladila epoxidová licí pryskyřice pohodu a klid vašeho domova je účinný lék proti stresu.

 

 

 Obrázek článku Pigmenty do epoxidové pryskyřice vyrobené mokrou chemií mají obecně nosnou destičku z přírodní slídy.  Oxid křemičitý nebo oxidu hlinitého. Na tuto nosnou destičku se nanášejí vysoce lomivé oxidy kovů, jako je oxid titaničitý nebo oxid železitý. Protože každý oxid má jinou tloušťku oxidu titaničitého = tyto pigmenty mění svou barvu z bílé, žluté, červené nebo modré na zelenou.

Takto vzniká zajímavý barevný efekt, který způsobuje, že práškový pigment do pryskyřice má pokaždé jinou barvu, protože se pigmenty do pryskyřic ukazují podle vlnové délky. U žluté  pigmenty a praškove barvy na lite pryskyřice se minimum posune z UV rozsahu do očím viditelné oblasti, a to zapříčiní, že bílá barva se změní na žlutou. Toto se děje dále na delší vlnové délky se zvyšující se tloušťkou vrstvy oxidu titaničitého, což má za následek červenou barvu. S vyšší tloušťkou se modrá mění do zelené oblasti. 

 Interferenční prášky,

jsou pigmenty do pryskyřice, které doladí barevný pigment do křišťálové pryskyřice. Vyrábějí se slídou potaženou oxidem titaničitým. Co to znamená?  Jednoduše - prolínající se znamená vzájemné ovlivňování, prolínání nebo střetávání různých barev, pod jiným úhlem pohledu. Při jejich pohybu a prolínání se v určitém bodě vzájemně zesilují, zatímco v jiných bodech se vzájemně ruší. Tyto jevy se zobrazují pomocí interferenčního obrazu. Když se na  pigment do pryskyřice zaměříme, vypadá světleji až průhledně. Při pohledu pod úhlem uvidíme práškový pigment do pryskyřice nádherné duhové barvy. Přítomnost rozdílových barev je způsobena tloušťkou povlaku oxidu titaničitého. Změnou tloušťky získáte všechny barvy na lité pryskyřice barvy duhy. Důležité věci, které byste měli vědět při práci s interferenčními pigmenty do pryskyřice. Jedná se fyzikální jev, který svojí podstatou potvrzuje vlnovou povahu světla. Jsou velmi průsvitné. Nedá se přímo pozorovat, musíte změnit úhel pohledu, aby vynikla jeho rozmanitost. Konkrétní barevný efekt je závislý na úhlu pohledu. Tento efekt vzniká skládáním dvou, nebo i více světelných vlnění. Nejsilnější barevný efekt je s tenkou aplikací na tmavou pigmentovou barvu, jako je tmavě hnědá až černá. Jsou to malé částice svítících těles, které vysílají vlny různých frekvencí po velmi krátkou dobu 10-8s.Proto se obraz, pigment do pryskyřice pořád mění.